Olej kokosowy – co warto wiedzieć na jego temat

Olej kokosowy to jeden z najpopularniejszych olejów roślinnych na świecie. Zanim jednak postanowimy z niego skorzystać, dobrze byłoby czegoś się o nim dowiedzieć. Okazuje się, że produkt ten posiada korzystny wpływ zarówno na nasze ciało, jak i na nasz wygląd zewnętrzny. To właśnie dlatego, olej z orzecha kokosowego znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.

Jakie właściwości zdrowotne posiada olej kokosowy?

Mimo, że olej z orzecha kokosowego zawiera w swoim składzie przede wszystkim nasycone tłuszcze, jest on produktem zdrowym. Korzystnie wpływa między innymi na układ sercowo-naczyniowy. Regularnie powinny więc sięgać po niego osoby zmagające się z nieprawidłowym krążeniem. Co ciekawe, specyfik ten jest również w stanie usprawnić trawienie. Może więc okazać się przydatny dla osób zmagających się z przewlekłym zapaleniem żołądka czy jelit. Nie sposób nie zauważyć, że olej kokosowy korzystnie wpływa na stan naszej skóry i paznokci. Nie można odmówić mu również właściwości przeciwbakteryjnych. Wzmacnia on naturalną odporność naszego organizmu. Wydaje się więc, że dzięki regularnemu spożywaniu oleju z orzecha kokosowego zdecydowanie rzadziej będziemy zapadać na sezonowe infekcje.

Olej z orzecha kokosowego w kosmetyce

Olej kokosowy znajduje dosyć szerokie zastosowanie w kosmetyce. Korzystnie wpływa zarówno na skórę, jak i na włosy czy płytkę paznokciową. Specyfik ten z powodzeniem może nam zastąpić balsam do ciała. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przed aplikacją oleju na skórę, delikatnie go ogrzać. Wówczas zmieni on konsystencję ze stałej na płynną. Nie ma znaczenia to, czy wykorzystamy olej rafinowany, czy też nierafinowany. Ten drugi posiada jednak dość charakterystyczny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadać. Dobrze byłoby także zdecydować się na zabieg tak zwanego olejowania włosów. W tym celu, należy zwilżyć kosmyki wodą bądź hydrolatem, a następnie wmasować je odrobinę roztopionego oleju kokosowego. Po mniej więcej godzinie, olej należy zmyć delikatnym szamponem. Taki zabieg szczególnie dobrze wpłynie na włosy o niskiej porowatości.