Dlaczego olej kokosowy jest uznawany za zdrowy

W ostatnich latach olej kokosowy zdobył sporą popularność w polskich kuchniach. Jest ceniony nie tylko ze względu na smak i zapach, ale również z powodu licznych własności prozdrowotnych. Poza kuchnią znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Szeroki wybór oleju kokosowego jest w sklepie ze zdrową żywnością.

Czym charakteryzuje się olej kokosowy?

Olej kokosowy uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie, wiele osób zalicza go nawet do tzw. superfoods. Olej kokosowy powstaje z podgrzewanego, a następnie tłoczonego twardego miąższu kokosowego, nazywanego koprą. Zazwyczaj przyjmuje formę stałą, topi się dopiero powyżej 25°C. W większości, składa się on z nasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak: kwas kaprylowy, stearynowy czy laurynowy. Wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych może wywoływać pewien niepokój, zazwyczaj to bowiem one kojarzone są z miażdżycą i ogólnie, uznawane za szkodliwe. W tym przypadku tak jednak nie jest, większość kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym, to bowiem kwasy o średniej długości łańcucha, tzw. MCT, które są trawione i wchłaniane zupełnie inaczej niż nasycone kwasy tłuszczowe o długich łańcuchach węglowych, które są dla nas najbardziej szkodliwe.

Jakie własności mają kwasy tłuszczowe MCT?

Badania wykazują, że olej kokosowy zawiera w swoim składzie nawet ponad 90% kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, nazywanych potocznie kwasami MCT. Badania wskazują, że kwasy te są metabolizowane przez nas organizm w zupełnie inny sposób niż nasycone kwasy tłuszczowe o długim łańcuchu i dlatego są znacznie zdrowsze. Spożywanie kwasów tłuszczowych MCT zawartych w oleju kokosowym może, paradoksalnie, wspomagać walkę z nadwagą oraz regulować poziom cholesterolu. Dodatkowo olej kokosowy wpływa pozytywnie na skórę, oraz ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dużo szybciej niż inne produkty bogate w tłuszcze dodaje energii. Istnieją również dowody, że kwasy tłuszczowe MCT zawarte w oleju kokosowym mogą łagodzić objawy niektórych chorób, np. choroby Alzheimera.